Полная версия

Главная arrow Экономические arrow Сельское хозяйство arrow
Токсокароз собак

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   СОДЕРЖАНИЕ

Імунітет

Дані про імунну відповідь організму собак на інвазію T.canis досить нечисленні. Антизалежна клітинна імунна реакція має при гельмінтозах основне значення, хоча тип і виразність цієї реакції стосовно яєць, личинок і зрілих гельмінтів можуть сильно розрізнятися. Імунна реакція при гельмінтозах спрямована переважно проти поверхневих антигенів юних личинок, у той час як зрілі гельмінти містять не імуногенні поверхневі складові і є, тому, резистентними. Морфологічні й клінічні зміни при гельмінтозах вказують на значне залучення еозинофілів, базофілів й аномальну стимуляцію продукції Ig E. Хоча остання здебільшого є неспецифічною й пов'язана з поліклональною активацією В-клітин.

Уже 1960-х роках, демонструвалося, що в мишей і собак розвивається імунна відповідь до T. canis. Ці результати вказали, що створення вакцини проти токсокароза могло б бути технічно здійсненно. Крім захисту собак від інвазії, така вакцина могла б бути відповідним методом „управлянням екологічним забрудненням і наступною інвазією людини.

Недавно виділені 3 антигени, пов'язані з розвитком імунної відповіді до T. canis у кроликів. Ці антигени, на думку авторів могли б бути основою для створення вакцини проти токсокарозу. [6]

Профілактика та методи боротьби

Профілактика токсокарозу полягає у дегельмінтизації дорослих собак та цуценят. Цуценят дегельмінтезують в 20-25-денному віці, дорослих - 1 раз на 3 місяці. Вагітних самок обробляють за місяць до родів і через місяць після родів.

Методи боротьби с токсокарозом включають в себе такі заходи.

Заходи направлені на джерело інвазії. Одним із основних заходів є дослідження собак та їх своєчасна дегельмінтизація. В подальшому необхідно (не менше 1 раза в рік) проводити дослідження тварин та при виявленні токсокароза - лікування. Важливим заходом по відношенню до джерела інвазії є зменшення чисельності бездомних собак, побудова спеціальних площадок для вигулу собак.

Вплив на інші фактори передачі. Одна із важливих задач профілактичної роботи є вивчення ролі ґрунту та інших об`єктів, як фактор передачі збудника токсокарозу. Для цього повинні постійно проводитись паразитологічне дослідження цих об`єктів(проби ґрунту, змивів з об`єктів навколишнього середовища) и виконувати аналіз отриманих результатів.[7]

.Власні дослідження

Токсокароз - інвазійне захворювання, збудником якого є нематода родини Anisakidae підряду Ascaridata, роду Toxocara. Вперше збудник токсокароза описаний в 1782 р. Це захворювання являється актуальним в даний час, у звязку з його значним поширенням серед собак і являється небезпечним для людини.

В в/ч А3466 58 центр ветеринарного забезпечення (Тилу Збройних Сил України) з проханням зясувати діагноз цуценяти яке загинуло 05.06.08 звернувся співробітник центру Мегера Д.В.

Зі слів господаря у тварини спостерігались пригнічення, відмова від корму, нервові явища у вигляді закидування голови на спину, судом, тимчасового занепокоєння, що змінювалося пригніченням. Тварині давали но-шпу, робили теплі ванночки; кваліфікована ветеринарна допомога не надавалась. Ніяких щеплень не проводилось. Тварина загинула з ознаками судом.

Труп було направлено на патолого-анатомічний розтин. Патолого-анатомічний розтин трупа собаки, який належить жителю м.Києва Мегері Д.В. проводили в лабораторії в/ч А3466 58 центру ветеринарного забезпечення, яка знаходиться в м.Киеві по вул. Ямська, 26. Розтин трупа проводився в патолого-морфологічному відділі лікарями ветеринарної медицини:., Рафальський Б.Д , Салова М.В. та студентом-практикантом Никитюк М.О.

Тварина утримувалась в домашніх умовах. Моціон надавався в достатній кількості. Для годівлі використовувалися сухі корми

На місце розтину труп доставлено власником тварини.

При зовнішньому огляді трупа змін не виявлено.

При внутрішньому огляді трупа було виявлено: атрофію слизової оболонки тонкого відділу кишечника, виразки та геморагії на слизовій оболонці тонкого відділу кишечника,просвіт голодної кишки закупорений статевозрілими паразитами. В грудній порожнині відмічали набряк та гіперемію легень.

На основі анамнезу, клінічних ознак, патологоанатомічного розтину слід вважати, що тварина загинула від токсокарозу, внаслідок дихальної недостатності що спричинило параліч центру дихання, а також тяжкої інтоксикації організму.

Висновки

В результаті розтину було встановлено, що тварина загинула від дихальної недостатності при набряку легень та їх гіперемії, що є насідком міграції личинкової стадії Toxocara canis та закупорки статевозрілими паразитами просвіту голодної кишки (у звязку з чим спостерігалися нервові явища, коліки), а також тяжкої інтоксикації організму.

Судячи з віку тварини та тривалості циклу розвитку паразита можна вважати що зараження відбулося внутрішньоутробне.

З вище описаного стає зрозумілим , що токсокароз собак являється одним із найнебезпечнішим паразитарних хвороб не лише нашої країни, а й багатьох країн світу .Її поширенню сприяє висока стійкість яєць гельмінтів у зовнішньму середовищі.Тому потрібно приділяти більше уваги для дегільментізації собак і проводити двічі на рік: першу - після відсаджування цуценят (червень-липень), другу перед гоном (у грудні), і зокрема вагітних сук високоефективними препаратами проти токсокарозу собак; та проводити науково-громадську роботу серед населення, а зокрема власників собак.

Список використаної літератури

Амбуладзе К. И. „Паразитология и инвазионные болезни с/х животных- М.: Агропромиздат, 1990.- 264с.

Дахно І. С., Березовський А. В., Галат В. Ф., Аранчін С. В. Та ін. „Атлас гельмінтів тварин -:К.: Ветінформ, 2001.- 117с.

Ред. колег.: Мазуршович Б. Н. и др. „Паразиты и паразиторы животных и человека- К.: Наукова думка, 1975.- 392с.

Под ред. Скрябина К. И. „Ветеринарная паразитология и инвазионные болезни домашних животных- М.: Сельхозиздат, 1937.- 414с.

За Чернухін В. К. „Паразитологія та інвазійні хвороби с/г тварин - К.: Урожай, 1996.- 448с.

Х конференция украинского общества паразитологов: Материалы конференции. В 2-х частях. Часть 2.- К.: Наукова думка,1986.- 412с.

Материалы ІІІ съезда паразитологов „ Новое в учении заразных болезней (вирусных, бактерицидных, зоопаразитарных)К.: Наукова думка,1994.- 197с.

 
Перейти к загрузке файла
<<   СОДЕРЖАНИЕ